flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Історія Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська

 

Пам’ять не складає сенсу нашого життя, проте без пам’яті наше життя втрачає будь-який сенс, а тому завжди людина перебувала в пошуках того дня, з якого все починалось.

З розвитком індустрії та здобутками в машинобудуванні у Союзі РСР прискореними темпами набула поширення урбанізація. Відтак, у золоті часи «застою» у 1973 році опублікований Указ Президії Верховної Ради Української РСР про утворення у квітні 1973 року нових районів Української РСР, за яким у місті Дніпропетровськ утворений новий район імені професійного революціонера і більшовика-іскровця І.В.Бабушкіна за рахунок території Жовтневого, Кіровського і Красногвардійського районів.

Нова адміністративно-територіальна одиниця площею у 3,1452 гектарів пролягла від центральної частини індустріального міста з берегів сивого Дніпра до степів Дніпропетровського району. За тридцять років населення Бабушкінського району збільшилося у півтора рази – його громаду за даними останнього офіційного перепису населення нині складають 152 тисячі жителів.

Різноплановість району, який поділяється на адміністративний центр міста, в якому зосереджена більша частина правоохоронних органів, підрозділів силових відомств, органи місцевого самоврядування як району, так і міста в цілому, а також на житлові масиви «Тополя-І, ІІ, ІІІ», «12 квартал» та селище індивідуальної житлової забудови «Мирний», визначають різноманітність цивільних спорів та характер розкритих злочинів. Жвавість торгівлі, насиченість ринку банківських послуг, розташування органів управління суб’єктів господарювання, що займають провідне місце в економіці не лише міста, а й країни в цілому, потребують ефективного правого захисту, обов’язок забезпечити який покладається на трудовий колектив Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська.

Постановою Президії Верховної Ради УРСР від 15.05.1973 утворений Бабушкінський районний народний суд м. Дніпропетровська зі штатом у чотири народні судді.

До першого складу Бабушкінського районного народного суду 17.06.1973 відповідно до рішення № 47 виконкому Бабушкінської районної Ради депутатів трудящих народними суддями обрані:

у виборчому окрузі № 1 – Лябоженко Володимир Микитович;

у виборчому окрузі № 2 – Фісунов Леонід Леонідович;

у виборчому окрузі № 3 – Половінкіна Іраїда Іванівна;

у виборчому окрузі № 4 – Осипенко Микола Павлович.

Лябоженко Володимир Микитович згідно з наказом Начальника відділу юстиції виконкому Дніпропетровської обласної ради депутатів трудящих С.Велько від 20.06.1973 за № 49, будучи затвердженим головою Бабушкінського районного народного суду м. Дніпропетровська, визнаний таким, який приступив до виконання обов’язків очільника суду з 18.06.1973.

Перший склад суду був вимушений працювати у цокольному поверсі будівлі, що була раніше відведена для Жовтневого районного народного суду м. Дніпропетровська, що продовжував функціонувати на першому поверсі. З дня утворення протягом 1973 року судді розглянули 783 цивільні і 153 кримінальні справи. З того часу Бабушкінським районним народним судом м. Дніпропетровська на посаді голови керували обрані до його складу народні судді: Андрущенко Надія Юріївна – з 08.09.1978; Леонтьєв Сергій Нілович – з 21.06.1982; Луговой Володимир Іванович – з 22.06.1987 і Максименко Олександр Іларіонович – з 10.04.1990.

Лише природна стихія вкотре доводячи, що правосуддя має звершуватися, навіть якщо гине Світ, переконала виконавчу владу, що правосуддя має здійснюватися у «палаці», а не відправлятися в підвалі. Так, після потопу у м. Дніпропетровську через розлив ріки Бабушкінському районному народному суду м. Дніпропетровська була виділена окрема будівля на вулиці Артема, 25, зведена ще в 1890 році з барочним фасадом і сплетінням коридорів, в яких з вчорашніх школярів зростали від секретаря судового засідання професійні судді, які нині працюють на сторожі прав пересічних громадян.

На той час соціально-політичний устрій визначав розкриття злочинів, серед яких найбільшу питому вагу складали справи про злісне ухилення від працевлаштування, службову халатність, крадіжки, угон транспортних засобів без мети привласнення, порушення правил дорожнього руху, що потягли завдання шкоди здоров’ю, проти здоров’я.

Характерним для цивільних спорів в діяльності суду був розгляд спорів з шлюбно-сімейних відносин про розлучення, аліменти та поділ спільного майна подружжя, спорів про право особистої власності на нерухомість за «домашніми» угодами і в порядку спадкування, враховуючи що у м. Дніпропетровську, як в місті республіканського значення, була заборонена індивідуальна забудова згідно з Постановою ЦК КП України і Ради Міністрів УРСР від 10.07.1962 за № 769 «Про індивідуальне і кооперативне житлове будівництво» (ЗП УРСР, 1962, № 7, ст. 93) з метою заохочення житлово-будівельної кооперації. Серед договірних спорів, окрім стягнень за безпроцентними борговими розписками, інших спорів майже не зустрічалось.

Проте, зі здобуттям Україною незалежності почав змінюватися політичний режим, соціальний устрій, що не могло не торкнутися судової системи. З підвищенням ролі державних судів в оновленій країні з 1994 до 12.07.2001 суд почав діяти як Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська. З впровадженням «малої судової реформи» започатковано функціонування з 13.07.2001 до 12.12.2001 місцевого суду Бабушкінського району м. Дніпропетровська, якому з 13.12.2001 повернута назва Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська, керівником якого весь цей час до 31.05.2007 на посаді голови залишався Максименко Олександр Іларіонович.

Разом з цим, колектив суду почав стикатися з проблема економічної кризи, головною з яких стала відсутність коштів на ремонт і збереження самої будівлі суду. Через це вимушено у червні 2002 року на підставі рішення Дніпропетровської обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 15.05.2002 суд був евакуйований з аварійного приміщення і тимчасово розміщений в будинку під № 57 на проспекті Карла Маркса за рахунок найму приміщень проектного інституту «Придніпровський промбудпроект». Однак немає нічого більш постійного, аніж тимчасове…

Нині Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська діє у складі 12 суддів: Татарчук Лариси Олексіївни (голова суду з 31.11.2007), Бібіка Миколи Миколайовича (заступника голови з 31.05.2011), Єлісєєвої Тетяни Юріївни, Карягіної Наталії Олександрівни, Кудрявцевої Тетяни Олександрівни, Левч Віри Іванівни, Марущак Світлани Леонідівни, Решетніка Миколи Олександровича, Свідерської Тетяни Анатоліївни, Циганкова Віталія Олександровича, Чулініна Дмитра Георгійовича і Шевцової Тамари Василівни.

Протягом 2011 року судом розглянуто 604 кримінальних справ, 2 264 інших справ та матеріалів кримінального судочинства, 6 846 цивільних справ, 4 490 інших справ та матеріалів цивільного судочинства; 7 483 адміністративних справ, 1 674 інших справ та матеріалів адміністративного судочинства; 5 584 справ про адміністративні правопорушення.

Змінилася соціально-політична формація суспільства, змінилися цінності і підходи в регулюванні суспільних відносин, пріоритети, однак незмінним залишається потреба суспільства в суді, який звершує правосуддя на засадах демократії і незалежності, що, за великим рахунком, залежить від професійності і досвіду тих суддів, яким суспільство і держава виявили високу довіру.

За часи незалежності України Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська розглянув поряд з складними корпоративними спорами такі соціально значимі справи, як справа з приводу рішень міської ради щодо статусу російської мови в часи загострення політичного протистояння в суспільстві в 2004-2005 рр., що в низці рішень судів Харкова, Донецька, Луганська мало значення для зниження соціального напруження. Так само, ухвалювалися судом рішення у справах під час виборчого процесу для гарантування свободи слова і дотримання прав журналістів, присікання зловживань учасниками виборчого процесу.

Трудовий колектив Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська пишається тим, що через цю установу пройшов трудовий шлях досвідчених фахівців-юристів, які, беззаперечно, є прикладом для молоді та сягнули високих, відповідальних посад.

Віддали себе на суддівській царині в Бабушкінському районному суді м. Дніпропетровська Зубенко Черміана Олексіївна, Куліш Валентина Іванівна, Шанін Володимир Олександрович. Перейшли на керівні посади Дьомін Олександр Леонідович – голови Ленінського районного суду м. Дніпропетровська, Гончаров Олександр Володимирович – голови Кіровського районного суду м. Дніпропетровська.

Продовжили свій творчий шлях на роботі у вищестоящих інстанціях: у Вищому спеціалізованому суді України з розгляду цивільних та кримінальних справ суддя Кузнєцов Віктор Олексійович; в Дніпропетровському обласному суді (згодом, апеляційному суді області) судді – Залєвская Нонна Ерівна, Фісунов Леонід Леонідович, Дудіна Людмила Петрівна, Лісняк Віра Сергіївна, Чернусь Катерина Петрівна (в колегії у кримінальних справах), Глущенко Надія Григорівна, Михайловська Світлана Юріївна, Можелянська Зоя Михайлівна, Романюк Марина Марківна (в колегії у цивільних справах); в Дніпропетровському апеляційному адміністративному суді судді – Мартиненко Олександр Васильович на посаді голови суду апеляційної інстанції, Семененко Ярослав Васильович.

 

 

 

Автор тексту суддя Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська Чулінін Дмитро Георгійович.